Železnice

PŘÍJEZDY A ODJEZDY VLAKŮ – Teplice v Čechách 

Teplice přímo protínají 3 tratě, kolem města jsou vedeny další dvě lokálky.
097 Teplice – Lovosice
130 Ústí n.L. – Teplice – Chomutov
132 Děčín – Krupka – Oldřichov u Duchcova
134 Teplice – Litvínov
135 Most – Dubí – Moldava
Na území města stojí 5 vlakových nádraží a zastávek ČD:
• Teplice v Čechách (Hlavní nádraží), nejdůležitější a nejvytíženější
• Teplice, Zámecká zahrada (u nemocnice), cca od roku 2000 je bez obsluhy a dalších služeb
• Proboštov
• Prosetice
• Řetenice

Železniční stanice

Teplice v Čechách : je hlavní železniční nádraží v okresním městě Teplice. Ulice před nádražím je významným uzlem městské hromadné dopravy (zastávka Hlavní nádraží) a v blízkosti se nachází i autobusové nádraží, z dob socialismu, které již několik let není udržované a je využito jen minimálně.

Historie hlavního nádraží

Počátky železniční stanice se váží k roku 1856, kdy společnost Ústecko-teplické dráhy požádala rakouskou státní správu o stavbu železnice z Ústí nad Labem do Teplic, aby tak navázala na Severní státní dráhu. Hlavním důvodem byla zvyšující se těžba uhlí v regionu. Přeprava uhlí z Teplic do Ústí nad Labem se totiž do té doby utečňovala koňskými povozy. Zároveň se zde objevila i myšlenka přepravy lázeňských hostů do Teplic. První vlak do Teplic dorazil v roce 1858. Budova nádraží byla v té době o mnoho menší než dnes. Současný vzhled novorománské budovy je výsledkem přestavby v roce 1871.Tehdy bylo nádraží často označováno za architektonický skvost Rakousko-Uherska. Budova je dílem architekta Turby, který se také podílel na plánech starého městského divadla v Teplicích. V rozlehlé budově nádraží sídlilo ředitelství společnosti Ústecko-teplické dráhy. Přítomnost této instituce byla pro město výhodná, neboť dávky, které platila obci, tvořily značnou část příjmů města. V držení soukromé společnosti zůstala tato dráha až do roku 1923, kdy přešla do vlastnictví československého státu. Díky vhodné poloze a významu lázeňského města bylo postupem času přes hlavní železniční uzel města zavedeno mnoho mezinárodních spojů. Výstavbou Ústecko-teplické dráhy získaly Teplice spojení nejen s Ústím nad Labem, Prahou a Karlovými Vary, ale též i s mnoha evropskými metropolemi, jako např. s Drážďanami, Lipskem, Berlínem, Hamburkem, Norinberkem, Vídní, Budapeští a Terstem. V roce 1964 se na trati začalo budovat zabezpečovací zařízení typu SSSR. Nádraží se jako jedno z mála v okolí, vyhlo demolici  za dob totality. Narozdíl např. od nedaleké Bíliny, kde historickou budovu nahradila nepříliš vzhledná železobetonová budova. Od té doby nedošlo k žádným revolučním změnám. Až na začátku 21. století došlo k jeho částečné  rekonstrukci. Zřízeno bylo například ostrovní nástupiště a zrekonstruována odbavovací hala nádraží. Dnes má stanice již nové zabezpečovací a řídicí zařízení.

* ve stanici byl při rekonstrukci také nainstalován automatický rozhlasový a LED panelový informační systém HaVIS, od společnosti Starmon Choceň. Tento systém je např. i v nedalekém Ústí n /L hl.n.

3 komentářů k Železnice


  1. Mám prosbu nemužu najít jak se dostanu s hlavního nádraží do lázní kterou linkou a kde vystopit.Děkuji předem Tomisová


  2. Dne 8.8.2015 jsem cestoval rychlíkem ČD z Teplic do Prahy,a chci poděkovat pokladní z doby kolem dvanácté hodiny za perfektní poskytnutí informací a vzorné služby. Kupoval jsem lístek na první třídu bez rezervace na trase Teplice-Praha Hlavní nádraží a i díky vysvětlení paní pokladní stihl vlak s pravidelným odjezdem ve 12,50,i když se jedná o její povinnost její příjemné a ochotné jednání mně jako tělesně postiženého potěšilo. S pozdravem Krejčík

Napsat komentář